معرفی کتاب «قهرمانی شطرنج جهان 1948»


نویسنده: پاول کرس
ناشر: New in Chess
سال انتشار: 2016

نام اصلی کتاب: Maailmameistri Turniir Haag-Moskva
نام انگلیسی کتاب: The World Championship in Chess 1948

در سال 2016 انتشارات New in Chess اقدام به ترجمه و انتشار یک اثر مشابه، با سبکی متفاوت و بسیار ارزنده و نفیس، به نام «قهرمانی شطرنج جهان در سال 1948» کرده است.
کتاب توسط یکی از شرکت کنندگان این مسابقه یعنی «پاول کرس» در همان زمان و چندین ماه بعد از اتمام این تورنمنت به زبان «استونیایی» تهیه و منتشر شده است. همه دوستان خوب می‌دانند که پس از مرگ ناگهانی آلخین، قهرمان وقت شطرنج جهان در سال 1946، فیده تصمیم گرفت مسابقه‌ای با حضور پنج تن از بزرگان شطرنج جهان یعنی میخائیل باتوینیک، واسیلی اسمیسلوف، ساموئل رشفسکی، پاول کرس و ماکس ایوه را ترتیب دهد و قهرمان شطرنج جهان را از میان آنان برگزیند. بعد از اجرای این مسابقه، باتوینیک به عنوان قهرمان شطرنج جهان انتخاب شد. اسمیسلوف دوم و کرس سوم شد. رشفسکی و ایوه به ترتیب چهارم و پنجم شدند. چند ماه پس از اتمام این مسابقه پاول کرس (نفر سوم) تفسیر تمامی بازی‌های انجام شده در این مسابقه را تهیه و با دقت وصف‌ناپذیری آنان را به صورت یک کتاب در زادگاه خود استونی تهیه و منتشر کرد. از «پاول کرس» به عنوان «پاول دوم» در تاریخ یاد می‌کنند، چون بازیکن بسیار نیرومندی بود و چندین بار تا فینال قهرمانی جهان صعود کرد و دوم شد!
کتاب اخیراً و در سال 2016 توسط ناشر New in Chess به انگلیسی ترجمه و منتشر شده است که در نوع خود بی نظیر است.
نکته بسیار جالب کتاب ارائه نکات بسیار آموزنده در سرتاسر تفسیرها و تحلیل ارائه شده توسط کرس است. تمامی تحلیل‌های او با موتورهای رایانه‌ای جدید در حین ترجمه بازبینی شده‌اند و دقت وصف ناپذیر «پاول کرس» در این کتاب تازه نمایان شده است!
البته همان‌طور که در جریان اجرای این مسابقه هستید، کرس که با باتوینیک و اسمیسلوف از کشور شوروی در این مسابقه شرکت کرده بودند، به طرز مرموزی در چهار بازی اول خویش به باتوینیک باخت و در این مورد حرف و حدیث‌های متعددی وجود دارد که دولت مرکزی به بازیکنان خود تاکید کرده بود که میخائیل باتوینیک باید قهرمان شطرنج جهان شود! این موضوع حاشیه‌ای، البته چیزی از ارزش‌های تحلیل‌ها و تفسیر کرس در این کتاب نمی‌کاهد و شاید در کنکاش تحلیل این چهار بازی وی با باتوینیک بتوان نکاتی دریافت که هوشمندانه و در لابلای نکات فنی بازی اشاره شده باشد.

در ابتدای کتاب بخش بسیار جالبی وجود دارد که تمام طرح و ایده‌های حاکم در گشایش‌های مختلف که در طول مسابقات از آنان استفاده شده را کرس به صورت خلاصه شده در 15 صفحه آورده است که منبع بسیار جالبی برای درک آن گشایش‌هاست. شاید دیوید برونشتین ایده تهیه و انتشار کتابی با آن کیفیت بالا و غنای مطلب را از همین کتاب پاول کرس به خدمت گرفته باشد! به نظر گری کاسپاروف، قهرمان اسبق شطرنج جهان، کتاب فوق یکی از سه کتاب برتر تهیه شده در دنیای شطرنج است. این نظر را بوریس گلفاند نیز در مورد این کتاب داده است.

محمّد خیرخواه

تاریخ درج :  1396/5/20
تعداد بازدیده : 399
از   1   رای
3

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :